1. kolo ČLAF u Black Panthers

10506676_746070758783999_3920107662135006287_o
25.04.2015

Po dlhom 9-mesačnom pôste, sa pomyselné brány českej ligy amerického futbalu už tradične otvorili aj pre náš tím – Trnava Bulldogs. Keďže tento rok je v najlepšej divízii iba päť mužstiev, hneď prvý týždeň nám žreb pridelil „bye“ a mohi sme šetriť  sily a pozorovať našich súperov. Avšak v druhom hracom week-u sme preskočili predjedlo, a boli sme pozvaní priamo na hlavný chod v podobe pražských čiernych panterov, ktorí nám minulý rok vystavili stopku v semifinále ČLAF a vo finále bez väčších problémov zdolali Příbram, a zostali tak nezosadení z futbalového trónu.

Zápas bol naplánovaný na nedeľu 19.04.2015 o 16:00 SEČ. Prvý polčas sa niesol v duchu obrovskej nervozity na našej strane. Bulldogs postupom času nebojovali len proti Panterom, ale aj proti vlastnej nedisciplinovanosti a čo je najhoršie, aj proti veľkému množstvu zranení. V prvom našom drive sa nám nepodaril fake-punt, čím sme dali loptu výborne hrajúcemu QB domácich Honzovi Dundáčkovi, ktorý po 16y behu zaznamenal svoj prvý rush TD.

Náš útok sa presadzoval len veľmi ťažko a kvôli spomínaným priestupkom proti pravidlám sme boli svedkami dlhých tretích downov, ktoré však náš QB Boris Bútora veľakrát dokázal premeniť vďaka svojej presnosti a najmä dvojici J. Klokner a B. Moore. Práve po osi týchto hráčov sa zrodil náš jediný skórovací drive v prvom dejstve. Dvakrát po sebe bol Boris nútený hrať 3&20. Najskôr našiel Doda a potom Brandona, ktorý dokázal skompletovať 50y pass, čím náš tím posunul na dostrel end zóny Panterov. Túto útočnú snahu dotiahol do konca Mišo Lörincz po 16y prihrávke od Borisa. Náš QB v celom zápase zaznamenal 3 TD a 1 INT. Do konca štvrtiny Panteri ešte stihli skórovať FG a tak na tabuli bol prijateľný výsledok 10:6.

Tak ako I. štvrtina skončila, tá druhá začala – úspešným FG Panterov zo vzdialenosti úctyhodných 50y. Naša odpoveď bola viac ako expresná. Hneď v nasledujúcej útočnej snahe, Boris s Dodom predviedli ako sa to hrá, keď sa darí. Rozobrali secondary Panterov a Dodo si sám pripísal TD po Borisovej 14y prihrávke. Bohužiaľ, toto boli posledné body Bulldogov v prvom polčase. Domáci dokázali ešte dvakrát. Najskôr opäť sám QB Dundáček a potom Ján Štiegler, ktorý returnoval zachytený INT až do TD. Do kabín sme tak odchádzali s mankom pätnástich bodov (27:12).

V druhom polčase sa obraz hry úplne zmenil. Panteri siahli po striedaní a nechali na lavičke svojho najlepšieho hráča – QB Jana Dundáčka. Za dve štvrtiny si pripísali len jeden 1st down a 16 plusových yardov z ofenzívy. Cez to všetko sme druhú polovicu zápasu dokázali vyhrať len o bod. Oba celky si pripísali po dva TD. Domáci dokázali 2x returnovať náš kick–off, ten prvý hneď na začiatku tretej štvrtiny a druhý úspech zaznamenali v jej priebehu.

Na našej strane bodoval výborne hrajúci Dominik Kubica, ktorý dokázal zachytiť dva INT a jeden vrátil až do TD pre pick six. Ten druhý mu utiekol len tesne, kedy ho obrana domácich dokázala zastaviť až na hranici 7 yardov pred vlastnou end – zónou. Bohužiaľ ani takúto vynikajúcu príležitosť sme nedokázali využiť. V tomto prípade nás o loptu pripravil fumble, inokedy zase zbytočné fauly. Náš druhý úspech si na „pažbu“ vyryl B. Moore, po ukážkovej spolupráci s Borisom, kedy zachytil 32y ťažkú prihrávku aj napriek tesnej obrane.

11174700_10206340420769889_2784882594469206761_o

No nič sa nedá robiť s konečným výsledkom 40:26, s ktorým sa musím zmieriť, a to nie len ja. Počas spiatočnej cesty sme spoločne rozoberali, kde sme urobili chyby. Jednoznačný verdikt – disciplína. Treba povedať, že nesklamal nikto. Obrana si poctivo strážila WR a tiež dobre zapĺňala diery, čoho dôkazom je pekný počet tackle-ov Jožka Nádašského (6) a Johna Bookera (7). Každý chápe, že nie všetko sa vždy podarí.  Čo sa týka útoku, predovšetkým Boris to mal veľmi ťažké. Už od prvej ¼ hral empty back, keďže obaja RB sa zranili a jedinou možnosťou bola passová hra. To náš súper rýchlo pochopil a často dokázal zdvojovať naše útočné tykadlá a tiež vytvárať tlak na QB.

Ako som už spomenul v úvode, Bulldoci postupne zápasili aj zo zraneniami. Až osem hráčov nedohralo zápas. Natiahnuté svaly, podvrtnuté členky, ale aj zlomeniny a nevyhnutná operácia. Fankovi na kolene vyrástla druhá hlava, Ivo Klementovič vyfasoval prilbou na žalúdok, Dodo Klokner si zľahka natiahol zadný stehenný sval, Marián Husár opúšťal Prahu so zlomenou rukou v sadre. Žarty bokom. Najhoršie na tom bol a je Martin Pargáč – zlomenina členka a potrhané väzivo si vyžiadali okamžitú operáciu. Pargy, prajeme Ti rýchlu rekonvalescenciu, úspešnú rehabilitáciu a všetci spoločne dúfame, že číslo 42 sa na Bulldogs field čoskoro vráti.

Partneri