Preview: Bulldogs – Lions

29.04.2016

Prague Lions. Najstarší tím v Čechách a momentálne odborníkmi považovaný za najkomplexnejší tím vôbec. Nachádza sa na prvom mieste tabuľky, a to po jednej výhre nad rivalmi z Prahy a dvoma výhrami nad nováčikom Pardubicami Stallions. Napriek tomu, že Stallions sú nováčikom ligy, tak majú vo svojom mužstve troch Američanov a netreba sa vôbec na nich pozerať ako na outsiderov. Ani jeden zápas, ktorí Lions vyhrali, nebol pre nich jednoduchý. Na druhej strane, ak porovnáme zápasy Bulldogs s PBP a Lions s PBP, tak proti Bulldogs stálo jednoznačne lepšie mužstvo.

 

Hru Lions zdobí passový útok v podaní ich „hviezdneho“ QB  #3 Matthew Silva a WR #17 Erika Walla. Vôbec za nimi nezaostáva DE #34 James Brooks, ktorý je hodnotený ako jeden z najlepších importov aký kedy bol v ČLAF. #17 Wall nachytal v troch zápasoch 285, druhý v poradí #12 Marek Suchý 242, #80 Matúš Lukačík 169 a #82 Alexey Ulyanin 107 yardov. Nedá sa teda povedať, že by Silva hádzal len na Walla. Jeho útok vzduchom je vyvážený a mieri na všetkých dostupných receiverov. Čo je však povšimnutia hodné je, že v štatistike skórovaných TD jednoznačne dominuje so 6 TD #17 Wall, ostatní majú len po jednom skórovanom TD. V tomto je vidieť, že QB Lions v kľúčových situáciách verí najviac svojmu americkému spoluhráčovi. Čo sa týka behového útoku Lions, ten v podstate doteraz neexistoval, keď v troch zápasoch  nabehal celý útok 163 yardov z 55 pokusov, pričom z toho rovných 12 pokusov zabehol quarterback. Na čo však behať, keď viete hýbať s loptou výhradne vzduchom a súper Vás nevie zastaviť? Za jedinú slabinu sa tak dá považovať OL Lions, ktorá je paradoxne vedená slovenským centrom #50 Roderikom Šubovičom. Otázne aká veľká je tá slabina.

Čo sa týka obrany, je vystužená už spomínaným Brooksom na defenzívnej lajne a v secondary #14 Cory Holmsom. Výborne ich dopĺňa #90 Alain Pae, ktorý by podľa mena mal byť ďalší import, ale opak je pravdou, je to čisto český hráč. Štatisticky sa dá proti obrane Lions behať aj hádzať, čo bude určite vyhovovať domácim. Kľúčové v obrane bude, ako sa bude dariť DL Lions dominovať na Line of scrimmage a či budú schopní v secondary ubrániť domácich receiverov.

V predchádzajúcom zápase hodne horela OL Bulldogs a tým nedávala šancu svojmu passovému útoku. Po zemi to celkom išlo, keď útok nabehal 191 yardov, s priemerom 6,2 yardu na beh. Či to bude možné aj proti Lions, bude veľmi závisieť zase len na práci OL. RB #28 Ivan Klementovič už preukázal svoje schopnosti, no bude potrebovať spoluhráčov na to, aby dokázal zopakovať svoj výkon. Rovnako ako v zápase s PBP, bude veľmi kľúčové, ako sa presadí pasový útok Bulldogs a či bude #14 Tyrell West schopný oveľa viacej nachádzať #4 Ja Vontaeho Henca, #86 Michala Lörincza, #15 Jozefa Kloknera a ostantých WR. Práve vyváženosť útoku Bulldogs, ktorý skóroval 6 TD vzduchom a 5 TD po zemi, môže byť receptom proti Lions. Variabilita útoku, a z toho prameniace roztiahnutie obrany, môže priniesť viacej priestoru pre WR na uvoľnenie. Či rovnako uvažuje aj HC Bulldogs John Booker, to sa uvidí v zápase. Zároveň bude potrebné, aby OL Bulldogs dala svojmu QB toľko potrebný čas.

Obrana v podaní Bulldogs vyrobila viacero indivduálnych chýb v zápase PBP, ktoré dokázal súper veľmi efektívne potrestať. Základom bude, aby sa ich v tomto zápase vyvarovala. Útok Lions je totiž schopný trestať každú jednu. Zaujímavé na sledovanie bude, ako sa podarí ubrániť všetkých WR, pretože ako som spomínal, ich passový útok je veľmi vyvážený a nie je to len systémom Američan na Američana. Ďalším kľúčovým momentom bude, či sa podarí vytvárať dostatočný tlak na QB, aby nemal toľko času čítať obranu Bulldogs a nachádzať svojich WR. Jediný recept na porážku útoku Lions vidím v komplexnosti obrany a aby si všetci jej členovia permanentne plnili svoje povinnosti. Otázky sú dve, kto bude brániť Walla, aby ho aj ubránil, a akú rolu na seba zoberie HC/hráč #55 John Booker.

Myslím si, že John zase pripraví dobrý gameplan, otázne už len bude, či sa hráčom podarí tento jeho plán dostatočne uviesť do reality. Bez ohľadu na to, čo bolo napísané, sa dá očakávať vyrovnaný zápas s množstvom pekných a oku lahodiacich futbalových okamihov.

 

!!GO BULLDOGS GO AND KEEP CHOPPING THE WOOD!!

 

Partneri