POSTVIEW: BULLDOGS UTRPELI VÍŤAZSTVO

1J7A3616-85
15.04.2019

 

Druhý zápas trnavských Bulldogs priviedol do Malého Ríma hráčov Žiliny Warriors. Predpoklady, že pôjde o vyrovnaný zápas, sa potvrdili. Podstatné však je, že z akých dôvodov nakoniec Bulldogs porazili Warriors a čo to pre Bulldogs znamená. V prvom rade, či chceme alebo nechceme, priebeh zápasu bol ovplyvnený počasím. Teplota 6 stupňov a studený severný vietor, ktorý vytváral pocitovú teplotu na úrovni 0 stupňov Celzia hráčom na pohode určite nepridalo. Poďakovať je treba našim fanúšikom, ktorí aj v takomto počasí neváhali a prišli nás povzbudiť. Určite sa pýtate, prečo taký názov článku. Pretože to je pravda. Ak by sme sa pozerali čisto na priebeh zápasu, Žilina bola vo veľa smeroch lepšia a pravdepodobne mala po práve vyhrať. No nestalo sa. Za predpokladu, že by spolu s chalanmi zo Žiliny pricestovali aj ich posily z Košíc, Bulldogs by mali naozaj vážny problém. Priebeh zápasu ukázal to, ako dôležité je mať dobrú obranu a ako dôležité je mať veci natrénované. Oba tímy držala obrana nad vodou. Zápas zároveň potvrdil, že aj jedna-dve chyby môžu byť kľúčové pre výsledné skóre, najmä ak ide o vyrovnaný zápas.

1J7A3598-74

Obom tímom chýbali niektorí hráči. Bulldogs sa museli zaobísť bez lídra obrany #50 Ľudovíta Kollára a v útoku im chýbal #31 Jakub Zvěřina. Na strane Žiliny chýbalo viacej hráčov s tým, že ako bolo už spomenuté, košické posily sa vôbec neukázali. Podľa vyjadrenia z tábora žilinských hráčov a predstaviteľov, tím opustilo pred sezónou viacero starších hráčov, ktorých sa nepodarilo plnohodnotne nahradiť.

1J7A3668-119

Ak sme hovorili o kľúčových chybách vo vyrovnaných zápasoch, hneď v úvodnej akcii zápasu sa hostia dopustili naozaj fatálnej chyby. Pri kick-offe domácich, ktorí vyhrali coin toss, ale odmietli voľbu, sa lopta kopnutá #40 Marekom Zabákom, odrazila od zeme takým spôsobom, že sa dotkla #19 Jozefa Dubňa, čím sa stala lopta živá aj v endzóne súpera, kam smerovala. #32 Matthew Adam Firment loptu v endzóne zachytil a keďže sa už nejednalo o touchback, tak musel s loptou vybehnúť. To sa mu vďaka #53 Matejovi Fridrichovi nepodarilo a dokonca mu pri zákroku trnavského hráča vypadala lopta, ktorú v endzóne zaľahol #33 Peter Dobrovodský a Trnava išlo do vedenia 6:0 hneď v prvej akcii zápasu. #81 Jozef Kurinec premenil PAT a Bulldogs opäť vykopávali, tento raz už za stavu 7:0. Druhý pokus Žiline vyšiel lepšie a už nepripustila akékoľvek zlyhanie. Hneď prvý drive Žiliny ukázal, že to nebude s ich útokom vôbec jednoduché a hlavne kvôli drobnej nedisciplinovanosti hráčov obrany sa im postupne outside runmi podarilo dostať loptu až na polovicu Trnavy. Keď sa hostia dostali do red zóny domácich, podarilo sa #84 Tomášovi Krajčovičovi zachytiť žilinskú rozohrávku a interception 2 yardy od vlastnej endzóny nedovolil súperovi skórovať. Útok Bulldogs začal silovou hrou a primárne behmi. #34 Jakub Fančovič svojím prvým behom získal 1st down. A tým na dlho trnavský útok skončil. Žilinská obrana dokázala veľmi efektívne zastavovať run domácich a ani pri passovej hre sa moc nedarilo, keďže hráči Trnavy neboli schopní zachytiť prihrávky od #7 Jakuba Lenovského. Je treba uznať, že ani žilinskému útoku sa v prvej štvrtine toľko nedarilo. V ďalších driveoch si obrana Bulldogs počínala oveľa lepšie a nepustila Warriors k ničomu vážnejšiemu.  Po dvoch driveoch nastúpil na post quarterbacka #12 Peter Baník a tomu sa začalo viac dariť vzduchom. Obrana Bulldogs však dokázala eliminovať základnú zbraň Warriors a tou sú silové behy. Obrana Bulldogs a najmä ich Front 7, dokázal zastaviť beh Žiliny. Prvá štvrtina, teda okrem touchdownu v prvej hre, priniesla skôr defenzívnu bitku a množstvo chýb a nedostatkov na strane oboch útokov.

1J7A3614-84

V druhej štvrtine sa naďalej nedarilo útoku Bulldogs. Či už žilinská obrana dokázala zastavovať beh Bulldogs, alebo trnavský WRs nedokázali chytať lopty, Bulldogs sa proste nedarilo posúvať loptu smerom k endzóne súpera. A trest prišiel okamžite. Hneď v prvom útočnom drive hostí v druhej štvrtine, po pár nevydarených behových pokusoch, ktoré Bulldogs zastavili, sa #12 Peter Baník pod tlakom napriahol a skvelou prihrávkou, na 26 yardov, našiel #88 Jakuba Valka, dlhodobo najlepšieho WR Žiliny, ktorý dobehol s loptou až do endzóny. Keď sme hovorili o kľúčových chybách v zápase, toto, po nešťastnom kick returne hostí, bola druhá kľúčová chyba zápasu. Celkovo ich bolo päť, dve na trnavskej a tri na žilinskej strane. PAT Warriors bol úspešný a skóre bolo vyrovnané 7:7. Bohužiaľ v následnom drive sa nechal #26 Adrián Vargončík vyfumblovať a loptu zaľahol žilinský #69 Tomáš Macošinec. Po neúspešnej prihrávke v podaní Žiliny sa podarilo, aj z dôvodu nepozornosti hráčov Bulldogs, dobehnúť #12 Petrovi Baníkovi až na 15 yardov od našej endzóny. Síce sa po flagu posunuli o 10 yardov späť, ale bohužiaľ opäť zafungovala spolupráca Baník-Valko a druhý menový, po 25 yardovej prihrávke zachytil loptu v endzóne a zvýšil skóre na 7:13 pre hostí. Tu nastala ďalšia kľúčová chyba. PAT Žiliny sa podarilo zblokovať a rozdiel bol len 6 bodov. V tejto fáze zápasu mala Žilina jednoznačne navrch a pokiaľ by pokračovali týmto spôsobom, tak by Trnavu v kľude porazili. Posledný drive polčasu obstarali Bulldogs, keď ich útoku začal naberať aspoň aké také kontúry, no aj tak museli odpuntovať. Žilina zakľakla a išlo sa do šatní.

1J7A3681-125

Počas polčasu tréneri oboch tímov mali čo povedať svojim zverencom. Bulldogs sa museli v prvom rade pozviechať mentálne. Bohužiaľ prvý drive domácich, ktorí išli do útoku, nepriniesol nič a po troch pokusoch sme puntovali. Punt dopadol tak nešťastne, že vďaka zlému snapu sa punter musel zohnúť po loptu a dotkol sa kolenom zeme. Tým sa hra ukončila a Žilina dostala možnosť skvelej field position. Žilina sa však nedostala ani na tri pokusy do 1st downu a tréneri hostí sa rozhodli hrať aj štvrtý pokus. Toto sa dá brať ako ďalšia nepochopiteľná chyba (ktorá sa ešte a možno kľúčovejšie zopakovala neskôr). V momente keď vyhrávate o 6 bodov a ste na dostrel súperovej bránky a môžete sa pokúsiť o field goal, čím natiahnete skóre na minimálne dvoj skórový rozdiel, je hrať 4 down na 18 yardov od endzóny minimálne zvláštne rozhodnutie. Obrana tento pokus ubránila a Bulldogs sa vrátili na loptu. Musíme povedať, že útok Bulldogs sa zlepšoval snap by snap a už tento drive začal konečne vykazovať známky ako takej konzistentnosti. Napriek tomu, že skončil puntom. Punt sa konečne podaril cez celé ihrisko a útok hostí začal na 3 yardoch. Po troch pokusoch sa žilinský útok posunul o 9 yardov a tréneri sa rozhodli, že tento 4 down budú hrať. Napriek tomu, že po bitke je každý generál, toto rozhodnutie sa dá spochybniť ešte viac, ako predchádzajúci pokus hrať 4 down a nekopať field goal. Riskovať stratu lopty takmer 15 yardov pred vlastnou endzónou, to chce naozaj odvážneho trénera. A čo samozrejme nikto z lavičky hostí nechcel, sa uskutočnilo. Skvele zahrala front 7 a #87 Mirko Karabaič, ktorý hral namiesto chýbajúceho Kollára na pozícii MLB, zastavil beh súpera veľmi dobrým tacklom a to dokonca so stratou 2 yardov. Bulldogs tak vďaka svojej obrane dostali úžasnú field goal position, 10 yardov od endzóny Warriors. Kedy keď nie teraz, povedali si hráči útoku Bulldogs a po troch behových pokusoch sa ocitli na 1 yarde od endzóny. Rozhodnutie hrať 4 down bolo v tomto momente na mieste, keďže Bulldogs prehrávali a moc šancí na skórovanie si nevybudovali. #34 Jakub Fančovič si prebral loptu a napriek tomu, že sa bloky nevyvinuli úplne ideálne, podarilo sa mu, aj cez tackle obrancu Žiliny, doslova skočiť do endzóny a vyrovnať skóre na 13:13. #81 Jozef Kurinec premeneným PAT zaznamenal ďalší bod, ktorý sa neskôr ukázal ako víťazný. V tomto momente sa rozhodnutia nekopať field goal a hrať oba 4 downy zdali naozaj ako veľmi nešťastné.

1J7A3797-172

Tretia štvrtina sa skončila a oba tímy smerovali do záverečného dejstva. Bulldogs potrebovali najmä šetriť čas, resp. ideálne znova skórovať. Na to však potrebovali najprv podporu obrany, ktorá splnila svoju úlohu do bodky a ubránila útok Warriors na „3 a von“. Útok Bulldogs konečne predviedol poriadny drive a prešli celým ihriskom. Nakoniec však boli zastavení na turnover of downs, keď sa im nepodarilo skonverovať 4 down pár yardov od endzóny. Do konca zápasu dominovali už len obrany a tak Bulldogs uhájili domáce ihrisko tesným výsledkom.

1J7A3764-157

Na záver sa dá povedať, že domáci majú ešte dlhú cestu k obhajobe titulu a musia poriadne „zamakať“. Čo sa dá brať ale pozitívne, je výrazne zlepšená hra special teamov, keď tieto zaznamenali 8 bodov z celkových 14-tich. Obrana, až napriek dvom chybám v secondary, odohrala veľmi dobrý zápas a pomohla Bulldogs výrazným spôsobom k víťazstvu. Teraz má celá liga pauzu a Bulldogs čaká o dva týždne Nitra Knights s plejádou hráčov, ktorí kedysi obliekali trnavský dres. Uvidíme, ako to dopadne. Predsa len Bulldogs vedia čo majú napraviť, otázne, či sa im to podarí.

Foto: FB: Johno’s PHOTO IG: johnos_photo

Partneri